Aile Birleşimi Vizesi uzun süreli (D tipi) vize kategorisinde bulunmaktadır. Kısa süreli vizelerin aksine vize alacağınız ülkede size oturum hakkı sağlar. Aile Birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, eşinin veya reşit olmayan çocuklarının yanına gitmelerine göre evrak listeleri ve gerekli prosedürler farklılık göstermektedir.

Aile Birleşimi vizesi müracaatları ilgili ülke yetkilileri tarafından görevlendirilmiş Konsolosluklara veya büyükelçiliğe yapılmalıdır. Konsolosluklar Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir ‘de bulunmaktadır. Uzun dönem vize başvuruları Konsolosluk veya Büyükelçilik kurumlarına ikamet adresinize bağlı olarak yapılmaktadır.

Aile Birleşimi için gerekli evraklar (ÖRNEKTİR)

Yetkililer her yıl aile birleşimi vizesi için gerekli evrak listelerini güncellemektedir.  Aile Birleşimi Vizesi başvurularında güncel evrak listesini eksiksiz ve istenilen şartlara uygun ibraz etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında orijinal evraklar tarafınıza geri verileceğinden evrakların fotokopileri ile birlikte başvuruda hazır bulunmanız gerekmektedir.

1.Başvuru Formu:

Aile Birleşimi Vizesi için doldurmanız gereken başvuru formunu bilgiler eksiksiz olacak şekilde ilgili ülkenin resmi dilinde doldurmalısınız. Bu formlar vize temsilciniz tarafından E-mailinize gönderilecektir. Ön kaydınızı oluşturmadan form ve evrak listesi gönderilememektedir. Kayıt işlemi için Online randevu Formunu web sitemiz üzerinden doldurabilir veya 0850 360 99 92 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Aile Birleşimi başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler eksik veya hatalı olduğu takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir.

2.Pasaport:

Aile Birleşimi Vizesi müracaatında bulunacak kişilerin pasaportlarının başvuru esnasında en az 2 sene geçerliliği olması gerekmektedir. Evlendikten sonra soyadı değişen vatandaşların mutlaka yeni soy isimleriyle pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Pasaportları bu kriterlere uymayan vatandaşlar gerekli evraklarla birlikte en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğünden pasaportlarını çıkarttırabilirler.

  1. Biyometrik Fotoğraf:

Aile Birleşimi vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilen fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş olan güncel fotoğraflar olmalıdır. Fotoğrafların mutlaka Aile birleşimi için ülke yetkililerinin belirlediği ölçülerde çekilmiş olmalıdır.

4.Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B):

5.Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:

Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi. Eğer soy ismi değişimi var ise, kimliğin yenilenmesi gerekmektedir.

6.Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:

 Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişilerin bu belgeyi ibraz ettikleri sırada tüm bilgilerin içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında:

  • Daha önce yapılmış evlilikler,
  • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar,
  • Anne ve baba hakkındaki kimlik bilgileri ve,
  • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır.
  1. İlgili Ülkede Yaşayan Eşe/Çocuğa Ait Evraklar

Vatandaşlık durumuna ve ülkeye göre gerekli evraklar değişmektedir. Randevunuz oluşturulduktan sonra tarafınıza vize temsilciniz tarafından ibrazı zorunlu evraklar belirtilecektir. Randevu oluşturmak ve evrak listesi için 0850 360 99 92 numaralı çağrı merkeziye iletişime geçiniz.