• Elçiliklerin aşağıda yer alan evraklara ek olarak, öğrencilerden destekleyici olarak evrak talep etme hakkı bulunmaktadır.
  • Erasmus kapsamında, yurtdışında eğitim görecek öğrenciler için vize harç ücretleri değişkenlik gösterebilir.
  • Vize başvuruları, şahsi olarak sadece Konsolosluklar  tarafından kabul edilmektedir.
  • Vize başvuruları 7 ila 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır, ancak söz konusu süreç bazı zamanlarda yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir.
  • Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. Online randevu için ranndevu formunu doldurunuz. Uçak biletleri alınmadan önce, öğrencilerin en erken randevu tarihini öğrenmeleri ve yolculuk planlarını söz konusu tarihi de göz önünde bulundurarak yapmaları gerekmektedir. Uçak rezervasyoları için bakınız ‘’Ek Hizmetler’’
  • Tüm ülke Erasmus vize işlemleri için  ve diğer konsolosluk hizmetleri için evrakları sunmak üzere Online randevu alınmaktadır. Veya 0850 360 99 92 no’lu çağrı merkezi aracılığıyla randevu oluşturabilirsiniz.

Not: Erasmus programı kapsamında staj yapacak başvuru sahipleri, gidiş ile beraber dönüş uçak rezervasyonlarını da ibraz etmek zorundadırlar. Ayrıca, kabul mektuplarında yazılan tarihlerde 3’er gün ekstra verilmesi insiyatifi, staj kapsamında giden başvuru sahiplerini kapsamamaktadır.

Gerekli Belgeler

 1.Pasaport: Öğrencilerin pasaportlarının geçerlilik tarihleri, 10 yıldan eski olmaması ve Litvanya‘dan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

  1.     1 adet fotoğraf: Öğrencilerin fotoğrafları, başvuru tarihinden evvel en fazla 3 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraflar, 3,5x4,5 cm boyutunda ve arkası beyaz fonlu olmalıdır.
  2. Kabul yazısı/davetiye:

   4.Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortalarının tarihleri, Litvanya‘ya yapılacak olan seyahat süresini tam olarak kapsamalıdır. Sigortalar, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.(Çağrı merkezimizden bilgi alınız veya Bakınız Ek Hizmetler)

   5.Hibe yazısı: Türkiye‘deki üniversiteler tarafından düzenlenen hibe yazılarının yalnızca orjinalleri Elçiliğimize sunulmalıdır. Hibe almayacak olan öğrencilerin, Litvanya‘da kalınacak her ay için en az 300 Euro miktar bulunan banka hesap cüzdanı sunmaları gerekmektedir. Söz konusu banka hesap cüzdanları, son 3 aya ait hesap hareketlerini de göstermelidir. Öğrencilerin masraflarının, başka bir şahıs tarafından karşılanması halinde, o şahsın yeterli miktara sahip banka hesap cüzdanını ve noter onaylı taahhütname de sunmaları gerekmektedir.

   6.Uçak rezervasyonu: Yurtdışında eğitim görecek öğrencilerin Elçiliklere vize başvurusunda bulunurken, uçak rezervasyonlarını da sunmaları gerekmektedir. Söz konusu rezervasyonlar, ilgili ülkenin resmi dilinde düzenlenmiş olan kabul mektuplarında yazan eğitim sürelerinin başlangıç tarihlerinden en fazla 3 gün öncesine kadar da yapılabilir. Ülkeden  çıkış tarihi ise, kabul mektubunda yazan tarihe göre talep edilmelidir. Bu tarihlerden daha önce veya sonra yapılan rezervasyonlar ya da alınan uçak biletleri, Elçilikler tarafından dikkate alınmayacaktır. (Uçak bileti satın alım veya rezervasyonu için çağrı merkezi yetkilileriyle irtibata geçiniz. 0850 360 99 92)

  7.Öğrenci belgesi: Öğrencilerin, Elçiliklere güncel tarihli öğrenci belgesi sunmaları gerekmektedir.

NOT: Elçiliğimizin, yukarıda yer alan evraklara ek olarak, öğrencilerden destekleyici olarak evrak talep etme hakkı bulunmaktadır. Kişiye özel güncel evrak listeniz ve randevu için 0850 360 99 92 numaralı yetkili temsilciniz ile iletişime geçiniz.