İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamilleri İngiltere’ye giriş yapmak için İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Diplomatik pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 gün ve altı seyehatlerinde ingiltere vizesinden muaftır. İngiltere üzerinden başka ülkeye çıkıs yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Transit vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar.   İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak kısa süreli İngiltere ziyaretci vizesi ile öncelikle İngiltere sınırlarına girmeleri halinde geçiş yapmlarına izin verilmektedir. İngiltere shengen ülkeleri arasında bulunmadığı için shengen vizesi bulunan türkiye vatandaşları shengen vizesi ile ingitereye geçiş yapamazlar.

Aile ziyareti, Tedavi,  Bilimsel araştırma, Akademik çalışma, Eş/nişanlı ziyareti nedeni ile İngitere'de bulunmak isteyenler bu nedenleri belgeleyerek uzun süreli İngilere vizesine başvuruda bulunabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti  vatandasları için vize türleri şu şekidedir;

-6 Aylık

-2 Yıllık

-5 Yıllık

-10 yıllık

Ancak uzun önem İngiltere vizesi bulunan vatandaşların Ülkede kalma süresi maksimum 6 aydır 6 ayın sonunda Ülkeden çıkıs yapmaları zorunludur.

Kısa süreli ingiltere ziyaretçi vizesinde bulunmak isteyen ziyaretçi vize başvuruları 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

 

İniltere Vize Çeşitleri

-İngiltere Ticari Vizesi

-İngiltere Turist Vizesi

-İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

-Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi

-Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi

-Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi

 

İngiltere Vizesi için gerekli evraklar

Kişilerin İngiltereye yapacakları seyehate göre değişiklik göstermektedir. Belli başlı evraklar ise;

  1. Online başvuru formunun çıktısı
  2. Randevu bildiriminizin çıktısı
  3. Vize ücreti ödemesinin dekontu
  4. Pasaport
  5. Destekleyici belgeler
  6. Uçak bileti ve otel rezervasyonu
  7. Davet mektubu/ Davetiye (opsiyonel)
  8. İş / Öğrenim durumuna göre eklemeniz gereken diğer dokumanlar (aşağıda vize başvuru sahibinin meslek / öğrenim durumuna göre sahip olması gereken dokümanlar kategoriye göre değişiklik gösterecektir

İngiltere Vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler eğer oturum dışında herhangi bir amaçla (Turistik Vize, Ticari Vize ya da Aile Ziyareti Vizesi gibi) başvuru yapmışsa vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 hafta ile 12 hafta aralığında tamamlanmaktadır.

İngiltere oturum vizesi çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişilerin işlemleri ise vize başvuru tarihini takiben 12 hafta ile 24 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.