Sıkça
Sorulan Sorular

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Bölgesine üye ülkeler tarafından elde edilen Schengen vizesi, sahibine, geçerliliği ve zaman dilimi süresince, Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üyelerine ait tüm Schengen Bölgesi dahilinde serbest dolaşım sağlar.

Bir vize düzenlendiğinde Schengen Bölgesinde ne kadar süreyle ikamet edebilirim?

Belirli bir Schengen ülkesi elçiliği/konsolosluğu tarafından düzenlenen vize türüne göre seyahatin mahiyeti ve diğer ilgili koşullar gereğince söz konusu vizeye uygulanan farklı kısıtlamalar bulunmaktadır. Ancak, seyahat edenlere düzenlenen en yaygın vize türü giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne ulaşabilmektedir.

Hangi durumda Schengen vizesine başvurmama izin verilir?

Sırasıyla tüm gerekli belgeleri edinebilen ve Schengen bölgesinde konaklamaları sırasında kendilerini idare edebilecek finansal araçlara sahip olan herkesin bir Schengen vizesine başvurmasına izin verilir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Adım 1: Kısa süreli vize başvurusu (90 günü aşmayan Schengen vizesi) ve uzun süreli vize başvurusu (90 günü aşan süreler) için Almanya Konsolosluğu'nun yetklilendirmiş olduğu başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu alınmadan vize başvurusunda bulunulması mümkün değildir. Randevusuz alımlar kesinlikle yapılamamaktadır.

Sayın başvuru sahibi; 0850 360 99 92 nolu çağrı merkezimizi arayarak ya da internet sitemizdeki randevu formunu doldurarak randevunuzu alabilirsiniz.

Adım 2: Başvuru için gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvuru gününüze en az 3 gün kala kontrol için evrak departmanına yönlendirme sağlanacaktır.  Evrak departmanının kontrolü sonrasında eksik veya yanlış evrak olması durumunda başvuru sahibiyle iletişime geçilerek eksik evrak bildirimi yapılır. Bu kontrolün sebebi başvuru gününüzde tam ve eksiksiz evrakla başvuru yapılmasını sağlamaktır. Eksiksiz evrakla başvuruya gitmeniz vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi açısından çok önemlidir.  Vize kategorinize  uygun detaylı evrak listesini  0850 360 99 92 nolu telefonları arayarak öğrenebilirsiniz.

Adım 3: Sayın başvuru sahibi, ilk 2 adımı gerçekleştirdikten sonra, yapmanız gereken son adım randevu saatinden en az yarım saat önce ofisimizde bulunmanızdır.

Schengen Vizesi (C) ile Ulusal Vize (D) arasındaki fark nedir?

Schengen Vizesi (C), tüm Şengen Bölgesi’nde vizenizin sonuçlamasını takip eden 180 gün  içerisinde içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Tanzim edilen vizeler, maksimum 5 yıla kadar geçerli olacaktır.

Ulusal Vizeler (D) 90 günü aşan ikamet süreleri için; örneğin aile birleşimi, Almanya’da çalışma izni veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda, verilmektedir. Geçerli bir sebep olmadıkça uzun süreli vize talebiniz kabul edilmeyecektir.

Schengen Vizesi için şahsen başvuruda bulunmak zorunlu mudur?

25 Eylül 2014 tarihi itibari ile Schengen Vize Başvurularında her başvuru sahibinden parmak izi alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten itibaren herhangi bir Schengen ülkesinden Schengen Vizesi alırken parmak izi vermiş olan ve almış olduğu vizenin üzerinde “VIS“ ibaresi bulunan başvuru sahipleri vize başvuru merkezine şahsen başvurmak zorunda değillerdir. Bu başvuru sahipleri yetkili acentalar aracılığıyla başvuruda bulunabileceklerdir.

Pasaport başvurusu yaparken verilen parmak izi, vize başvuru için de geçerli olur mu?

Pasaport başvurusu yaparken vermiş olduğunuz parmak izi, vize başvurunda geçerli değildir.Vize başvurusu yapanlar ,konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezlerine parmak izi vermek zorundadır. Biyometri işlemi yapılıp parmak izi veren vatandaşların pasaportlarında VIS ibaresi bulunur.

Daha önce Schengen başvurusunda parmak izi verdim, bu kayıt tüm Shengen ülkeleri için geçerli olur mu?

Önceden başka bir Schengen Ülkesinin Vize Bölümü'nde parmak izi verdiyseniz, bu parmak izi kaydı Almanya başvurunuzda da kullanılabilmektedir. Bunu yapabilmek için parmak izi sonrası aldığınız Schengen vizesini, vizenin üzerinde VIS ibaresi olmalıdır.

Başvuruda bulunan herkes parmak izi vermek zorunda mı?

Aşağıda belirtilmiş istisnalar dışında tüm başvuru sahipleri şahsen parmak izi vermek zorundadır. Avrupa Schengen Tüzüğü’ne göre istisnalar aşağıdaki gibidir:

  • 12 yaş altı çocuklar, fiziksel olarak parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler ve resmi davetle seyahatte bulunan hükümet üyeleri parmak izi verme zorunluluğu yoktur.
Almanya’ya seyahat edeceğim. Başka bir Schengen ülkesi temsilciliğine vize başvurusunda bulunsam bir sakıncası olur mu?

Schengen Vizesi genel olarak, Schengen bölgesi dahilinde seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için ilk giriş yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Örnek: Planladığınız seyahatte önce Almanya’ya 8 gün, oradan ise Fransa’ya 3 gün gitmek istiyorsunuz. Bu durumda seyahatinizin önemli bir bölümünü Almanya’da geçireceğinizden, Schengen Vizesi için Almanya temsilciliğine müracat etmeniz gerekmektedir. Her iki ülkede de eşit sürelerde kalmayı düşünüyorsanız (örneğin 6 gün Berlin’de , 6 gün ise Paris’te), ilk seyahat edeceğiniz şehir Berlin (Almanya) olacağı için, vizenizi Almanya temsilciliğinden almalısınız.

Almanya seyahatim için başka bir Schengen Ülkesi’nden vize alırsam, ne olur?

Bu durumda, hangi ülkeye seyahat edeceğiniz konusunda doğru olmayan yanlış bilgiler vermeniz ve yanlış veriler içeren belgeler (uçuş ve konaklama rezervasyonları vs.) ibraz etmeniz gerekmektedir. Böylesi bir yönteme kesinlikle başvurmamanızı öneririz! Bu tür usulsüzlükler Almanya’ya girişinizde tespit edildiğinde, girişiniz engellenebilmekte, hatta "usulsüz yollardan vize temin etmek" suçlamasıyla hakkınızda dava açılabilmektedir.

Vize Başvurum Reddedilirse, Tekrar Başvurabilir Miyim?

Red cevabı  aldıktan sonra istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. İlk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Konsolosluk/Büyük elçilik vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.