90 Gün üzeri ziyaretler için ulusal D vizesi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar bazı kriterleri yerine getirdikleri takdirde ulusal vize başvurusunda bulunabilirler. Ulusal vize işlemleri için bazı kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir. Bu kriterler kısaca ; Aile birleşimi , erasmus, yurt dışı öğrenim yüksek okul üniversite veya çalışma amaçlı olarak tanımlanabilmektedir.

Ulusal vize başvurularını yalnızca konsolosluklar kabul etmektedir. Başvuru yapacak kişiler öncelikle Konsolosluklardan randevu almalıdır. Randevusuz işlemler kesinlikle kabul edilmeyecektir. Online randevu almak için ücretsiz çağrı merkezimizi 0850 360 99 92 arayabilir veya Online randevu formunu doldurarak bir randevu oluşturabilirsiniz.

Ulusal D tipi vize işlemlerinin sonuç süresi Schengen vize işlemlerine göre hayli uzun sürmektedir. Çünkü ülkeler arası yazışma veya ek belge talebi olabilmektedir. Şahıslar randevu talebine bulunduklarında yakın tarihte randevu boşluğu olmayabilir. Mağduriyet yaşanmaması açısından ilk yapılması gereken randevu alımı olmalıdır. Sonrasında gerekli evrak listesi tarafınıza bildirilecektir.

 

Ulusal vize işlemlerinde de Schengen vizelerinde olduğu gibi Eksiksiz belge ibrazı zorunludur. Eksiksiz doğru belgelerin teslimi, vizenizin olumlu sonuçlanmasını kolaylaştıracaktır. Yanlış veya eksik beyan durumunda vize talebiniz ret alabilir ve bir süreliğine yada süresiz yurt dışına çıkışınız durdurulabilmektedir. Bu yüzden hazırlamış olduğunuz belgelerin uzman kişilerce kontrolü çok önemlidir. Randevu tarihinizden en az 1 hafta önce hazırlamış olduğunuz evraklarınızı evrak departmanına yönlendirip kontrolünü yaptırmadığınız takdirde eksik evraktan alınan ret sonucunda sorumluluk kabul edilmemektedir.

Ulusal vize işlemlerinde vize sonuç süresi evrak teslimi ve parmak izi alımı sonrasında 2 ila 8 hafta arasında sürmektedir. Konsolosluğun yoğunluk durumuna  göre 8 haftayı bazı istisnai durumlarda geçebilir. Vatandaşların mağdur olmamaları için bu süreler göz önünde bulundurularak randevu almaları ve işlemleri gerçekleştirmeleri gerekir.

ÖRNEK EVRAK LİSTESİ

D-VİZESİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

  1. Geçerli pasaport: D Vize Şartlarına uyumlu olmayan pasaportlar iade edilecektir.
  2. 2 adet dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
  3. Sonuç Belgesi: Başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair imzalanmış dil seçim belgesi.
  4. Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan eski olmayan), beyaz fonlu üç adet vesikalık fotoğraf (35X45 ebatlarında).
  5. Çalışma kartı aslı ve 2 fotokopisi.
  6. Ankara/İstanbul Adli Sicil Müdürlüğü tarafından İspanya resmi dillerinden biriyle yazılmış 6 ayı geçmemiş Dışişleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış (apostille) adli sicil kaydı aslı ve 2 adet fotokopisi.
  7. İspanya Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış Sağlık Raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi.
  8. Gidiş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.
  9. Bütün evrakların 2 fotokopisi

***Örnek evrak listesidir. Temsilciniz kaydınızı oluşturduktan sonra tarafınıza uygun güncel evrak listeniz E-mailinize gönderilecektir.